/ ENLi Teated 250

10. august 2010
ENLi Teated nr 250

\"\"

UUDISED

# ENL korraldab noortejuhtidele meediakonverentsi \”Kas ühiskonna valvekoer hammustab?\” 

Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) korraldab 16. septembril Tallinna Õpetajate Maja Kroonisaalis meediakonverentsi, mille eesmärgiks on noorsootöö valdkonnas töötavaid inimesi õpetada meediamaastikul aktiivset rolli võtma, tegema seda oskuslikult ning erinevaid meediavorme arvestades, et meediapotentsiaaliga sündmused ei jääks oskuste puudumise tõttu avalikkusele esitamata.

Konverentsil on koolitajateks tuntud meediategelased nagu tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier, tele- ja raadioajakirjanik Urmas Vaino, teleajakirjanik ja Eesti Ekspressi ajakirjanik Mihkel Kärmas ning Postimees online vanemtoimetaja Alo Raun.

Konverentsile ootame osalema noorsootöötajaid, noorteorganisatsioonide aktiviste ning noortevaldkonnas töötavaid teisi spetsialiste.

Konverentsile registreerimise tähtaeg on 4. september. Osalustasu: 75 EEK, sisaldab lõunat ja kohvipause, koolitusmaterjale. Lisainfo ja meediakonverentsi programmi leiab ürituse kodukalt: www.enl.ee/meediakonverents
 

# Eesti Gei Noored jätkavad võitlust partnerluse nimel

Eesti Gei Noored (EGN) jätkavad ministeeriumi otsusest hoolimata tööd, et saavutada samasooliste paaride seaduslik tunnustamine ja heteroabieluga võrdsed sotsiaalsed garantiid.

EGNi juhatuse liikme Madle Saluveeri sõnul ei jää ühing kindlasti käed rüpes ootama, et ühel hetkel iseenesest midagi muutub. Tema sõnul selgus justiitsministeeriumi analüüsist, et samasooliste paaride suhete õiguslikus reguleerimises on ilmselged puudujäägid.

\”Kahe täiskasvanud inimese võimalus oma kooselu seadustada on inimväärikuse küsimus ja ei puuduta sealjuures nende sugu. Seda on nüüdseks tunnustanud mitmed erinevad riigid alates Rootsist ja lõpetades Lõuna-Aafrika Vabariigiga, pakkudes selleks erinevaid võimalusi alates partnerlusseadusest ja lõpetades sooneutraalse abieluga,\” rääkis Saluveer.

Justiitsministeerium teatas 2. augustil, et loobus Isamaa ja Res Publica Liidu vastuseisu tõttu mitteabielulise kooselu õiguslikust reguleerimisest.

(Allikas: Postimees Online, 3. august 2010)

 

# Valmis Euroopa Noored aastaraamat 2009

SA Archimedes Euroopa Noored Eesti büroo sai valmis aastaraamatuga, mille formaat on tänavu teistsugune kui varem. Nimelt on see hoopiski veebipõhine ja projektinäidetega saab tutvuda videote abil.

Veebiraamatu lahendus valiti nii uuendusliku idee, kui keskkonna säästmise võimaluse tõttu, ning ka seepärast, et kasutada noortele sobivat meediumi. Osaliselt on videod noorte endi tehtud klippidest kokku pandud, teisalt aga intervjuud projektitegijatega. 

Veebiraamatus on klipp ka ENLi poolt korraldatud varivalimistest!

Aastaraamatu leiab: http://euroopa.noored.ee/aastaraamat2009

 

# Programm Euroopa Noored toetas noorteprojekte ca 3,6 miljoni krooniga

Euroopa Liidu noorte kodanikuharidusprogrammist sai kolmandas taotlusvoorus toetust 23 Eesti noorteprojekti.

Toetati viit rahvusvahelist noortevahetust, kolme noortealgatuse projekti ja Eesti Noorteühenduste Liidu läbiviidavat varivalimiste projekti. Samuti tuleb Euroopa vabatahtliku teenistuse raames Eestisse 8 vabatahtlikku ning noorsootöötajate rahvusvahelise koostöö arendamisele suunatud alaprogrammi toel viiakse ellu kaks koolitustegevuse ja võrgustikuprojekti.

Lisaks viiakse ellu kaks koolitustegevuse ja võrgustikuprojekti. Euroopa Liidu noorte kodanikuharidusprogramm Euroopa Noored toetab 13-30-aastaste noorte mitteformaalset õppimist.

Projektitaotlusi võivad esitada kõik mittetulundusühingud, avalik- õiguslikud asutused ja noortegrupid. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee

 

\"\"

HUVITAVAT

 

# OSALE: Osale noortepäeva vaimukal teatevõistlusel ja võida auhindu! Oled Sa väle? Oled Sa taibukas? Oled Sa parim? Siis pead Sa kindlasti osa võtma Tartus 12. augustil Noortepäeval toimuvast teatevõistlusest! Tee nii: pane kokku 5-liikmeline esindusvõistkond oma organisatsioonist, võta kaasa kõik oma oskused ja teadmised, ning tule Noortepäevale neid rahvale demonstreerima. Teatevõistlus ise koosneb kahest osast: esiteks pannakse erinevatest vahenditest silla ehitamise ülesandega proovile Sinu nutikus ning teises, ehk viie-suusa takistusraja võistluses, on tarvis paindlikkust ning osavust. Parimatele võistkondadele au, kuulsus ning imelised auhinnad!Lisainfo: Ragnar Kekkonen, 58027279, ragnar@lille.tartu.eeNoortepäeva programm ja põnevad tegevused: www.noortepaev.com

# OSALE: Partnerluse koolitus CATCH! 20.-24. septembril 2010 Hollandis. Koolitusel on võimalik: kohtuda u 30 uue partneriga, luua juba esimesed ideed järgmisteks noortevahetusteks, tajuda hea partnerluse olulisust praktikas, saada teadmisi, kuidas Noortepassi ning mitteformaalset õpet oma projekti sisse planeerida, saada konkreetset infot Euroopa Noored prioriteetidest ja võimalustest ning palju muudki. Osavõtumaks on 800 eesti krooni. Koolitusele kandideerimise tähtaeg on 16. august 2010. Taotlused saata: kaja.ainsalu@archimedes.eeLisainfo samalt e-maililt ja telefoni teel 6979238.

# OSALE: Koolitus GET in NET 23.-28. novembril 2010 Hollandis. Kui Sa otsid partnereid rahvusvahelise noortealgatuse läbiviimiseks ja soovid parandada oma projektijuhtimise oskusi, siis on see koolitus just Sulle! Osalustasu on 800 eesti krooni, mis tuleb tasuda Euroopa Noored Eesti büroole juhul, kui osutute valituks.Kandideerimise tähtaeg: 4. oktoober 2010. Registreerimiseks tuleb täita vastav elektrooniline registreerimisvorm SALTO Online keskonnas. Kandideerimisvormi täitmisele eelnevalt tuleb end registreerida SALTO kodulehe kasutajaks. Lisainfo: Nele Mets 6979 237 või e-maili teel nele.mets@archimedes.ee.

# OSALE: Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit otsib suvekooli jaoks tegijaid. Kodanikeühenduste XII suvekool \”Kuidas öelda ei?\” on juba täpsemat kuju võtmas, et vaadata lähedalt ja kaugelt oluliste valikute tegemist oma organisatsioonis. Vabaühenduste suurim koolitusüritus toimub 10.-11. septembril Tartumaa Tervisespordikeskuses Elvas. Sellega seoses on EMSL-il 2 üleskutset: esimene üleskutse – tooge näiteid oma organisatsioonist! ja teine üleskutse – liituge suvekooli filmimeeskonnaga! Seega on oodatud tugevad esinejaid, kes sooviks oma valikutest organisatsioonis kõnelda ning samuti on filmihuvilised, kel on sinasõprus videokaameraga. Registreerimine: www.ngo.ee/suvekoolLisainfo: Elina Kivinukk, 664 5069, 513 3607, elina@ngo.ee

# OSALE: Noortepäev toob Tartusse brasiilia teatri, tuleshow ja palliva ministri! 12. augustil tähistab Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) Tartu kesklinnas rahvusvahelist noortepäeva peateemaga \”Leia oma tee!\”.Noortepäeva raames toimuvad erinevad töötoad alates filmi- ja montaaži töötoast lõpetades žongleerimise ja köielkõnniga. Kohal on ka üle Eesti kokku tulnud erinevad noorteorganisatsioonidElav Raamatukogu, peetakse debatte edukuse ja noorte võimaluste üle ning jagatakse noorteinfot. Laval esinevad DJ-d, noortebändid,Ska Faktor, tantsutrupid, tuntud tegijad jpt. Traditsiooniliselt peetakse maha ka põnev jalkamatš Haridus-ja Teadusministeeriumi ning Eesti Noorteühenduste Liidu vahel. Kaasa mängib ka haridus-ja teadusminister Tõnis Lukas. Tänavu teeme koostööd ka armastusfilmide festival Tartuffiga ning õhtul linastub noortepäeva puhul ka film \”Haridus\”. Mitmed kesklinna õdusad kohvikud pakuvad noortepäeva erimenüüd. Projekti rahastab Haridus-ja Teadusministeerium. Lisainfo ja programm: www.noortepaev.com

# RAHASTAMINE: Programmi Euroopa Noored taotlustähtaeg on 1. septembril. Seekord on prioriteediks noorte tööhõive läbi vabatahtliku tegevuse. Büroo ootab eriti projekte, mis käsitlevad, kuidas vabatahtlikuna tegutsemine aitab noortel omandada tööturul vajalikke teadmisi, oskusi ja kogemusi. Kui soovite oma projektile individuaalset nõustamist, saatke täidetud projektitaotlus 10. augustiks e-postiga vastavaalaprogrammi konsultandile: http://euroopa.noored.ee/kontaktLisainfo: http://euroopa.noored.ee

# RAHASTAMINE: Avatud Ühiskonna Instituudi Noortefond võtab vastu taotlusi. Noortefond on loodud selleks, et pakkuda innustust ja toetust noortele inimestele, kes tahavad edendada avatud ühiskonna põhimõtteid ja suudavad ärgitada oma eakaaslasi üheskoos tegutsema. Noortefond julgustab 15-29 aastaseid noori haarama initsiatiivi sotsiaalse sidususe, kultuurilise mitmekesisuse ja kodanikuaktiivsuse väärtuste edendamisel. Selleks pakub fond väiketoetusi ja abi noorte algatusel käima lükatud edumeelsetele ettevõtmistele. Eriti hinnatud on projektid, mis on uuenduslikud nii sisult, kui vormilt. Lisainfo kodulehelt 

\"\"

ENLi ETTEVÕTMISED

Käesoleval nädalal:
9. august – Ajeleht Aken ajakirjanike koosolek (ENLi kontoris)
10. august – Kohtumine Tartu Noortevolikoguga varivalimiste teemal (ENLi kontoris). Kohtumisel osalesid ENLi esimees Ott Heidmets, tegevjuht Anni Kuller, noortepoliitika spetsialist Martti Martnson, varivalimiste projektijuht Mailis Ostra ja varivalimiste projekti assistent Maia Eskla.
11. august – Kodanikuühiskonna Õpetajate Seltsiga kohtumisel ENLi kontoris osalevad ENLi varivalimiste projektijuht Mailis Ostra, tegevjuht Anni Kuller ja varivalimiste projekti assistent Maia Eskla.
12. august – Noortepäev 2010: Leia oma tee! Tartu kesklinnas. Lisainfo: www.noortepaev.com 
13.-15. august – Eesti Üliõpilaskondade Liidu suvekoolis osalevad varivalimiste projektiga seoses ENLi varivalimiste projektijuht Mailis Ostra ja varivalimiste projekti assistent Maia Eskla.

Eelmisel nädalal:
30. juuli-6. august – Kloogarannal toimus maakondlike noortekogude rahvusvaheline seminar \”4 Stations of Youth Participation\”.
2. august – Tartu Linnavalitsuse ruumides toimunud noortepäeva koosolekul osalesid noortepäeva projektijuht Liina Siniveer, ENLi avalike suhete spetsialist Meelika Jürisaar ja valitud avalike suhete valdkonna juht Aleksandra Kamilova.
5. august – ENLi juhatuse koosolek.
5. august – Eesti Õpilasesinduste Liidu suvekoolis Käsmus tutvustasid varivalimiste projekti varivalimiste projektijuht Mailis Ostra ja varivalimiste projekti assistent Maia Eskla.
5. august – Eesti Õpilasesinduste Liidu suvekoolis Käsmus viis noorte tööhõive konsultatsioonide teemalist töögruppi läbi ENLi noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilities. We are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status