/ ENLi Teated 259

12. oktoober 2010
ENLi Teated nr 259

UUDISED

# Varivalimiste projekt vajab vabatahtlikke turundus-ja kommunikatsioonispetse

Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) otsib üle-eestilise kodanikuharidusprojekti varivalimised korraldamiseks appi kahte kommunikatsiooni- ja turundushuvilist inimest, kes aitaksid varivalimiste projekti tegevusi kajastada, osaleksid reklaamikampaania tegevustes, abistaksid siht- ja sidusgruppidega (koolijuhid, õpilased, noored, omavalitsused jne) suhtlemisel jne.

Varivalimised on noortele mõeldud kodanikuharidusprojekt, mille raames toimuvad Riigikogu valimiste eel noortele mõeldud debatid, simulatsioonimängud, konkursid ning ka valimiste simulatsioon, kus 14-20aastased noored e-hääletuse teel prakitilise valimiste kogemuse. Noorte hääled leotakse kokku ning noorte arvamused edastatakse avalikkusele. Projekti eesmärk on suurendada noorte huvi ühiskonnas toimuva vastu ning motiveerida neid kaalutletud otsuseid langetama. Projekt on apoliitiline, viiakse läbi tasakaalustatult ning selle eesmärgiks ei ole propageerida üht või teist erakonda, vaid julgustada noori aktiivselt nii valimistel kui ka ühiskonnaelus kaasa lööma. Ühtlasi on projekti eesmärgiks juhtida tähelepanu noorte vajadustele ja arvamustele.

Vabatahtlik saab osa Eesti ühest märkimisväärseima potentsiaaliga noorteprojektist, mis tunnistati mullu Tartu linna poolt parimaks noorte oma-algatuseks ning pärjati Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu poolt kodanikuühiskonna aasta teo tiitliga, ühtlasi sai projekt eelmisel aastal ka arvestatava meediakajastuse. Varivalimiste projekti vabatahtlikud saavad töötada nooruslikus ja sõbralikus keskkonnas, omandavad uusi teadmisi suurprojektide korraldamisest, osaleda eelnevatel koolitustel ning leiavad kindlasti projekti raames ka tunnustust ning palju kasulikke kontakte üle Eesti.

Vabatahtlikult eeldame umbes 3 tundi tööd nädalas projektile eelnevatel kuudel ning projekti kulminatsiooni perioodil jaanuar-veebruar 2011 5-6 tundi tööd nädalas. Oodatud on särasilmsed, kohusetundlikud ja hea kirjutamisoskusega demokraatiast ja kodanikuühiskonnast huvitatud aktivistid. Kasuks tuleb ka mõningane valdkonna tundmine (näiteks erialase hariduse omandamine, varasem projekti kaaskorraldamise kogemus jne).

Oma soovist, motivatsioonist, ootustest ja taustast anna teada ENLi avalike suhete spetsialistile Meelika Jürisaarele e-maili teel (meelika@enl.eekuni 8. novembrini! Kõik küsimused võib lahkesti esitada Meelikale.

# ENLi liige Euroopa Noorte Naiste Kristliku Ühing korraldab Aastakoosoleku

Euroopa Noorte Naiste Kristliku Ühing korraldab 19.-24. oktooberini Tallinnas aastakoosoleku, mis leiab aset iga 2 aasta tagant. Tänavuaastane üritus toimub Tallinnas Meriton Grand Conference ja SPA hotellis.

Üritusel osaleb ligi 70 naist kõigist Euroopa riikide Noorte Naiste Kristlikest organisatsioonidest. Üldkoosolek toimub 23.-24. oktoobril, sellele eelneb 3-päevane koolitus, kus käsitletakse järgnevaid teemasid: vägivald naiste vastu, HIV/AIDS, inimõigused, hea suhtlemine ja sotsiaalmeedia jms.

Lisainfo: Ave Jürvetson, ave@ymca.ee

HUVITAVAT

# OSALE: AEGEE-Tallinna “Kultuuripaabel”. Mis on “Kultuuripaabel”? Kultuuripaabel on üritus, kus kõik AEGEE liikmed, kes käisid kuskil Euroopas suveülikoolides, räägivad oma reisidest, muljetest ja muudest seiklustest võõral maal. Kultuuripaablil saab näha videosid ja pilte, kuulata põnevaid lugusid ning maitsta sööke-jooke erinevatest sihtkohtadest üle maailma. Kultuuripaabel toimub 13. oktoobril kell 20:00 Tudengimaja 3. korruse saalis. Üritus on avatud kõigile, seega võta sõber ka kaasa! Lisainfo Facebook’i lehelt!

# OSALE: Tartu Sügispäevad 2010. 11.-17. oktoobrini toimub Tartu Tudengipäevade sügisene festival, mis muudab Taaralinna kunstimekaks. Paljude teiste ürituste seas saab kuulata ja vaadata ka sellel aastal eriti populaarset Tudengibändi ning Tudengifilmi, mis oma osalejate arvuga purustasid varasemate aastate rekordid. Tudengifilm 2010 finaal toimub 12. oktoobril kinos Ekraan, mille peaauhind on Nordea pensionifondi stipendium “Elu nagu filmis” väärtusega 15 000 krooni. Filme hindavad Helen Vinogradov, Kristiina Davidjants, René Vilbre ja Marti Savi. Tudengibänd 2010 finaalkontsert toimub 14. oktoobril Tartu Üliõpilasmajas.Tudengibändi sõbrad on IS Music Team, kes paneb välja peaauhinna kinkekaardi väärtusega 10 000 krooni ja Rada7. Finaalkontserdil hindavad parimaid bände Aavo Valtna, Peeter Jõgioja, Lea Liitmaa, Ahto-Lembit Lehtmets ja Kene Vernik. Lisainfo: www.studentdays.ee

# OSALE: Migratsiooni ja immigrantide teemaline rahvusvaheline noortevahetus. 27. detsembrist kuni 4. jaanuarini leiab Viimsis aset rahvusvaheline noortevahetus “Reaching Equilibrium – Youth NGOs in Inclusion and Integrating Youth Immigrants”. Seitsme päeva jooksul uurivad vahetuses osalevad nooredmigratsiooni ja immigrantide teemat ning nende kaasatust nii terves ühiskonnas kui noorsootöös. Noorteahetus toob kokku 35 noort vanuses 18-25 aastat seitsmest riigist: Kreeka, Poola, Eesti, Türgi, Ukraina, Egiptus ja Tuneesia. Kõik projekti käigus elluviidavad tegevused põhinevad mitteformaalse hariduse põhimõttel. Projekti viib ellu Viimsi Noortevolikogu koostöös rahvusvahelise noorteorganisatsioonide võrgustikuga Youth For Exchange and Understanding ja seda rahastab programm Euroopa Noored. Lisainfo: Triin Adamson, adamson.triin@gmail.com.

# OSALE: Kudumisgrafitiga linna kaunistamise meeskonna konkurss. Tallinna Spordi- ja Noorsooameti ja Transpordiameti ellu kutsutud kudumisgrafiti projektiga kaunistatakse 2011. aasta juuni lõpus Tammsaare park Eesti koolinoorte kootud kudumitega ning konkursi teel valitud meeskond kaunistab USAst Teksasest pärit Magda Sayegi juhendamisel bussitranspordi ja Viru bussiterminali sambad. Projektiga tahetakse näidata, et linnaruumi on võimalik kujundada ja inimsõbralikumaks muuta lihtsate ning käepäraste vahenditega. Projekt pakub: võimalust töötada koos Teksasest pärit kudumisgrafiti algataja Magda Sayegiga ja saada osa kultuuripealinna erakordsest käsitöö projektist; vabatahtliku töö kogemust, vaheldusrikast seltskonda; kõik projektis osalenud saavad kingiks iPod nano. Lisainfo: http://kudumisgrafiti.wordpress.com

# OSALE: Kirjutiste võistlus “Minu elu kutse”. Iga hea plaani aluseks läbimõeldud tegevused, nii ka oma tulevikuvalikute tegemisel – kes ma olen, kelleks saada tahan ja kus õppida, on küsimused, mis pea iga noore peas keerlevad. Võistlus “Minu elu kutse” annab võimaluse oma plaanid läbi mõelda”! SA Innove karjääriteenuste arenduskeskus kuulutab 15-19aastastele noortele välja kirjutiste võistluse “Minu elu kutse”.Võistlustööks sobib nii essee, arutlev kirjand kui ka lühijutt, mis käsitleb noore nägemust oma tulevikuplaanidest.Täpsemad konkursi tingimused ning võistlustööde üleslaadimise võimaluse leiab aadressilt www.rajaleidja.ee/minuelukutseTööde esitamise lõpptähtaeg on 31. oktoober. Võistluse peasponsor Sampo Pank paneb võitjale välja sülearvuti. Kolmkümmend paremat kirjutajat saavad tasuta sissepääsu infomessile Teeviit 2010. Võistlust toetavad veel Eesti Päevaleht, Eesti Foto, Õpetajate Leht ja Euroopa Liidu Sotsiaalfond.

# OSALE: Programmi Euroopa Noored koolitus “Lööme laineid!” 22.-23. oktoober Tartus. Tule koolitusele, kui soovid teada saada, kuidas suurendada oma projekti mõju ja viia läbi järeltegevusi.Koolitusel planeeritakse ja viiakse koos läbi avalik aktsioon ning õpitakse kujundama trükiseid ja kokku panema videot. Video töötuba viib läbi Kinobuss. Koolitusele on oodatud kandideerima kõik, kellel on programmi Euroopa Noored raames projektide elluviimise kogemus või kes plaanivad lähiajal projekti teostada.Kandideerimistähtaeg on 17. oktoober. Osalejate valik tehakse 19. oktoobril. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3739

# OSALE: Programmi Euroopa Noored koolitus “WTF: W(hat’s) T(he) F(uture) – SimPlaneet vol. 2” 30.-31. oktoober Roostal. Koolituse eesmärgiks on leida ühiselt just see, mida Sina ja Sinu sõbrad saavad ühiskonnas ära teha, mõjutada ja muuta. Mõtete ja vastuste leidmiseks kasutame meetodina simulatsioonimängu. Koolitusele oodatakse 16-25aastaseid noori, koolitus toimub eesti ja vene keeles. Osalemine on tasuta, koolitusel saad nii süüa kui ööbida. Koolitusega kaasnevad kulud (va. transpordikulud) katab Sihtasutuse Archimedes Euroopa Noored Eesti büroo. Registreerimistähtaeg on 15. oktoober. Lisainfo:http://euroopa.noored.ee/simplaneet.vol.2

# OSALE: STEP-IN Euroopa Vabatahtliku Teenistuse infopäev 28. oktoober. Euroopa Noored Eesti büroo kutsub osalema Euroopa vabatahtliku teenistuse sissejuhataval ühepäevasele infopäev-koolitusele organisatsioonidele. Koolitusele on oodatud organisatsioonide esindajad (võib osaleda ka rohkem kui üks inimene organisatsiooni kohta), kes on huvitatud Euroopa vabatahtliku teenistuse (EVT) projektivõimalustest (programmi Euroopa Noored alaprogramm 2). Koolitusel tutvustame Euroopa vabatahtliku teenistuse väärtuseid ja põhimõtteid ning käsitleme mitmeid huvitavaid ja kasulikke teemasid, mida EVT Teie organisatsioonile pakkuda võib: nt vabatahtliku kui inimressursi kasutamine, rahvusvahelise koostöö arendamine ja välismaise “uue tuule” toomine oma organisatsiooni, vabatahtlik tegevus kui organisatsiooni arendamise viis jpm. Samuti arutame EVT projekti tegemise praktilisi külgi. Registreerumise tähtaeg: 15. oktoober k. a. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3455

# OSALE: Endised EVS vabatahtlikud on oodatud osalema Tagasi Kooli nädalal 18.-22. oktoobril. “Tagasi kooli” nädala eesmärk on tugevdada koolide ja ülejäänud ühiskonna koostööd. Teretulnud on nii ametialaste teadmiste ja kogemuste jagamine, kui ka huvitegevuste tutvustamine. Koolielu mitmekesistamise kõrval on külalisõpetajate tunnid tunnustus Eesti õpetajate tööle. Kuna sel aastal täitus 10 aastat Euroopa vabatahtlikust teenistusest Eestis ja järgmisel aastal on Euroopa vabatahtlikkuse aasta, on Tagasi Kooli nädal hea võimalus endistele vabatahtlikele oma isiklikku lugu kooliõpilastele rääkida. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3964

# OSALE: Noorsootöö ajakirja “MIHUS” lugeja uuring. Nõnda nagu noorsootöö, on ka ajakiri MIHUS jätkuvalt arenev ja täienev. Selleks, et saaksime ajakirja vastavalt noorte valdkonnas tegutsevate inimeste vajadustele kohendada, palume Sinu tagasisidet ning kutsume Sind arvamust avaldama! Oma arvamust ajakirja MIHUS kohta on võimalik avaldada kuni 4. novembrini vastates küsitlusele internetiaadressil http://www.eformular.com/masingm/mihus-uuring.html. Küsitlusele vastamine on lihtne ning võtab aega umbes viis minutit.

# OSALE: Interaktiivne seksuaalkasvatusalane koolitus-seminar “Living for Tomorrow” 23. oktoobril, 30. oktoobril, 6. novembril ja 13. novembril Rakveres Art Cafe seminariruumis (Lai tn.18). 4-päevane interaktiivne seksuaalkasvatusalane koolitus-seminar toimub neljal laupäevasel päeval, kell 11:00-17:00. Koolituse eesmärgiks on tutvustada, läbi mängida ja arutada erinevaid meetodeid, mis oleksid kasulikud töös noortega. Samal ajal ka kriitiliselt hinnates isiklikku seksuaalkäitumist ja suhtumisi. Koolituse tulemusena peaks tekkima omavaheline tugev võrgustik ning omandatud meetodid edasi kandma noortele, kellega me igapäevaselt töötame või läbi käime. Seminari lõpus organiseerivad lõpetajad oma linna/maakonna, kooli, noortekeskuse raames ennetuslikke HIV/AIDS, narkoteemalisi üritusi, mille jaoks eraldatakse väike rahasumma. Samuti on võimalus lülituda kohaliku tervise edendamise ja uimastiennetuse võrgustikuga, mille raames saab sõna ja teoga kaasa aidata oma maakonna tervise edendamisesse. Seminar on tasuta. Seminarile oodatakse kokku 15 osalejat, nendest 8 noort (9-11 klasside õpilased) ja 7 täiskasvanut (õpetajad, noorsootöötajad, psühholoogid, sotsiaaltöötajad, noorsoopolitsei jne), kes töötavad noortega. Registreerimistähtaeg on 20. oktoober. Lisainfo: http://bit.ly/dss8ub

# OSALE: MTÜ Lastekaitse Liit korraldab laste õiguste konventsiooni 21. aastapäeva puhul esseekonkursi gümnaasiumiõpilastele. Peaauhinnaks on reis Brüsselisse! Auhinnad antakse üle 17-18. novembril Lastekaitse Liidu konverentsil “Kes kasvatab, kui kõik kasvatavad”. Täpsem info ja lisamaterjalid: www.lastekaitseliit.ee

# RAHASTAMINE: Programmi Euroopa Noored taotlustähtaeg 1. novembril. Järgmise taotlustähtaja prioriteediks on noorte tööhõive läbi vabatahtliku tegevuse. Eriti on oodatud projektid, mis käsitlevad, kuidas vabatahtlikuna tegutsemine aitab noortel omandada tööturul vajalikke teadmisi, oskusi ja kogemusi. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/4041

# RAHASTAMINE: Avatud Ühiskonna Instituudi Noortefond võtab vastu taotlusi. Noortefond on loodud selleks, et pakkuda innustust ja toetust noortele inimestele, kes tahavad edendada avatud ühiskonna põhimõtteid ja suudavad ärgitada oma eakaaslasi üheskoos tegutsema. Noortefond julgustab 15-29aastaseid noorihaarama initsiatiivi sotsiaalse sidususe, kultuurilise mitmekesisuse ja kodanikuaktiivsuse väärtuste edendamisel. Selleks pakub fond väiketoetusi ja abi noorte algatusel käima lükatud edumeelsetele ettevõtmistele. Eriti hinnatud on projektid, mis on uuenduslikud nii sisult, kui vormilt. Lisainfo: http://www.oef.org.ee/noortefond

# RAHASTAMINE: Avatud Eesti Fondi ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse konkurss “Väärtuskasvatus haridusasutuste ja kodanikeühenduste koostöös”. Konkursi eesmärgiks on luua võimalused väärtuste märkamiseks, nende üle arutlemiseks ja nendest tulenevate valikute mõtestamiseks, leida uuenduslikke ideid ja koostöövorme nii õppe- kui kooli noorsootöös ning edendada haridusasutuste ja kodanikuühenduste väärtusarendusalast koostööd. Auhinnafondi suuruseks on 200 000 EEK.Konkursil osalemiseks tuleb haridusasutusel esitada vabas vormis pikaajaline koostöökava (st pikkusega vähemalt 6 kuud), mis on suunatud programmis “Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013” fookusesse seatud väärtuste edendamisele. Taotlusdokumendid saata kas postiga või tuua Avatud Eesti Fondi aadressil Estonia pst 5a, 10143 Tallinn. Taotluste esitamise tähtaeg on 15. oktoober 2010. Lisainfo: http://www.eetikakeskus.ut.ee

ENLi ETTEVÕTMISED

Käesoleval nädalal:

11. oktoober – Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukasega kohtusid Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumis ENLi välissuhete juht Pille-Riin Raudsepp ja noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.
13. oktoober – Isamaa ja Res Publica Liidu Noorteühenduse esimees Maria Kasepaluga kohtumisel tutvustab ENLi Riigikogu valimiste platvormi ENLi noortepoliitika spetsialist Martti Martinson. 
13. oktoober – Noored Liidrid Ümarlaua kohtumisel Tartus osaleb ENLi esindajana ENLi avalike suhete juht Aleksandra Kamilova.
14. oktoober – UNESCO Eesti Rahvuskomitee esindaja Triin Terasmaaga kohtuvad ENLi tegevjuht Anni Kuller, noortepoliitika spetsialist Martti Martinson ning noortepoliitika ja välissuhete juhtgrupi liige Jaan Urb.
14. oktoober – ENLi juhatuse koosolek. ENLi liikmesorganisatsioonide esindajatel on võimalus lisada juhatuse päevakorda teemasid, esitades need sama päeva lõunaks ENLi tegevjuht Anni Kullerile (anni@enl.ee)
15.-17. oktoober – Lissabonis toimuval Alcohol Policy Youth Network Annual Coordination Meeting kohtumisel osaleb ENLi välissuhete juht Pille-Riin Raudsepp.

Eelmisel nädalal:

5.-6. oktoober – Koolitusseminaril “Avaliku koosoleku (demonstratsiooni, miitingu, piketi, Religioosse ürituse, rongkäigu) turvaline korraldamine – Koostöö koosoleku korraldaja, kohaliku omavalitsuse ja politseiga. Meedia roll ja mõju.” Tallink Spa & Conference Hotel’is osales ENLi avalike suhete spetsialist Meelika Jürisaar.
5. oktoober – Keskerakonna Noortekoguga esindajatega ENLi Riigikogu platvormi tutvustamise eesmärgil kohtus ENLi noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.
6. oktoober – “Eesti Lõimumiskava 2008-2013” rakendusplaani koostamisega seonduval aruteluseminaril “Noored ja töö noortega” osales noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.
6. oktoober – Kohtumisel Eesti Arstiüliõpilaste Seltsi asepresidendiga osales ENLi välissuhete juht Pille-Riin Raudsepp.
9. oktoober – Varivalimiste projekti maakondlike koordinaatorite kohtumine ENLi kontoris.

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilities. We are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status