/ Infonurk / Noordelegaat / Kes on noordelegaat?
7. veebr. 2025
„Maailma suurim avastamata ressurss on motiveeritud ja pühendunud noored.” – Kofi Annan
Noordelegaat on vabatahtlik noorte esindaja, kelle ülesandeks on olla sillaks noorte hääle ja otsustajate vahel nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Noordelegaadi mandaat kestab tavaliselt ühe aasta, kuid selle pikkus võib erineda sõltuvalt konkreetse mandaadi tingimustest. Eestis tähendab ÜRO noordelegaadi roll osalemist ÜRO Peaassambleel, ECOSOC noortefoorumil ning tihedat koostööd Välisministeeriumiga, et esindada Eesti noorte huve rahvusvahelistes poliitikakujundamise protsessides.
“Tulevik ei ole koht, kuhu me läheme, vaid midagi, mida me loome.” – Leonard I. Sweet”
Noordelegaadi roll on oluline, sest see annab noortele võimaluse olla osa otsustusprotsessidest, mis kujundavad meie tulevikku. Paljud juba täna kriitilise tähtsusega probleemid, nagu kliimamuutused, on jäetud noorte lahendada, kuid sageli puuduvad meil selleks vajalikud vahendid. Just seda lõhet püüavadki noordelegaadid ületada – nad on ühenduslüli noorte igapäevaelu ja poliitikakujundajate vahel, tagades, et noorte mured, ideed ja lahendused ei jääks tähelepanuta.
„Suurim oht meie tulevikule on ükskõiksus.” – Jane Goodall
Noordelegaatide töö on kogu maailmas toonud kaasa olulisi edusamme noorte esindamises. Näiteks algatasid Šveitsi noordelegaadid sügisel globaalse ühispöördumise ÜRO Julgeolekunõukogule, väljendades noorte rahulolematust nõukogu tegevusetusega. Pöördumises toodi esile mure konfliktide kasvu, inimõiguste rikkumiste ja rahvusvahelise julgeoleku halveneva olukorra pärast. Selle dokumendi allkirjastas 50 noordelegaati ning see võeti vastu Julgeolekunõukogu ametliku töödokumendina, mis tähendab, et noorte muret kuulati ja sellega arvestatakse edasistes otsustes. Eesti noordelegaadid on samuti andnud olulise panuse, tõstes teadlikkust julgeoleku, keskkonna, digi- ja küberohtude ning hariduspoliitika teemadel.
„Maailma muutmiseks ei ole vaja oodata juhte. Igaüks meist kannab vastutust ja võib olla muutuse algataja.” – Dalai-laama
Eestis on mitmeid võimalusi, mis aitavad noorte häälel jõuda rahvusvahelisele tasandile. Kohalikul tasandil saavad noored osaleda noortevolikogudes, aruteludes ja algatustes, kus nad saavad oma ideid esile tuua ja kogukonnas muutusi algatada. Riiklikul tasandil on noortel võimalus panustada haridus- ja noortepoliitika kujundamisse ning teha koostööd valitsusasutustega, aidates kujundada otsuseid, mis mõjutavad kogu ühiskonda. Rahvusvahelisel tasandil valitakse Eesti noordelegaat avaliku konkursi kaudu, et esindada Eesti noori ÜROs või teistes rahvusvahelistes organisatsioonides. Noordelegaadi ülesanne on vahendada noorte seisukohti ja teha ettepanekuid, kuidas parandada noorte olukorda globaalses mastaabis.
/ Autor
/ Loe ka