/ Infonurk / Euroopa Noortedialoog / Esimese generatsioonidevahelise dialoogi kokkuvõte
18. nov. 2022
Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) eestvedamisel on juba enam kui 10 aastat korraldatud koostöös noortevolikogude ja maakondliku noortekogudega Osaluskohvikuid, et noorte ja otsustajate vahel dialoogi arendada ja ENLi tööks sisendit korjata. Selleks, et aruteludesse kaasata ka õpetajaid ja lapsevanemaid, aga ka tavapärasest nooremaid noori, korraldasime koostöös Tallinna linna noortevolikoguga esimest korda generatsioonidevahelise dialoogi sündmuse.
Sündmuse avas Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev
Generatsioonidevahelise dialoogi sündmus toimus 5. novembril Tallinna kesklinna noortekeskuses ning sellest võttis osa 40 inimest vanuses 11-58. Sündmus viidi läbi eesti ja vene keeles. Esimese vooru arutelud toimusid osaliselt ka inglise keeles, kuna kaasati Eestit külastavaid Skandinaavia riikide ajakirjanikke. Arutelu all olid kolm teemat: vaimne tervis, sõltuvused ning kommunikatsioon lapsevanemate, õpetajate ja õpilaste vahel. Sellest, mida arutati, milliseid ettepanekuid tehti ja kuidas uue formaadi katsetamine läks, seda lugeda siit.
Vaimne tervis
Arutelu käigus toodi probleemina välja, et spetsialistide puudus pole suur vaid koolides, vaid ühiskonnas laiemalt. Eraldi mainiti, et psühholoogi teenused on kallid ning vene keelt kõnelevaid spetsialiste on keeruline leida. Spetsialistide puudus on ühiskonnas terav probleem, mis vajab kiiret lahendamist. Samas pöörati tähelepanu ühe põhjusena ka sellele, et noortelt oodatakse liiga palju (näiteks kodutööde suur koormus) ning see surve mõjub halvasti noorte vaimsele tervisele.
Probleemi lahendamiseks pakuti välja järgmised lahendused:
Sõltuvused
Arutelus toodi välja erinevaid sõltuvusi, mis inimestel olla võivad nagu näiteks sõltuvus toidust, suhetest, internetist või keemilistest ainetest. Jõuti järelduseni, et inimesed satuvad sõltuvusse, kuna neil pole kedagi, kes neid keerulisel eluperioodil toetaks. Leiti, et tugev sotsiaalne surve paneb noored suitsetama ja uimasteid tarvitama ning samuti ei saa noored aru, kuidas sõltuvus võib nende tulevikku mõjutada. Lisaks sellele ei tea noored, kuidas sõltuvuste vastu võidelda, sest koolisüsteemis ei anta selle kohta teadmisi. Probleeme aitab omakorda võimendada uimastite jm ainete kättesaadavus.
Lahendustena toodi välja järgmised ideed:
Kommunikatsioon vanemate, õpetajate ja õpilaste vahel
Kommunikatsioon inimeste vahel on tähtis kõikides valdkondades ja nii ka koolis. Probleemina toodi välja, et eksisteerib õpetajaid, kes õpilasi kiusavad ja ebavõrdselt hindavad. Halvad hinded aga tekitavad noortele probleeme vanematega. Tihti võib sellest tekkida olukord, kus vanemad ja õpetajad hakkavad omakorda (sotsiaalmeedia vahendusel) õpetajaid kiusama. Leiti, et õpetajatel pole piisavalt aega iga õpilasega individuaalselt suhtlemiseks ning seetõttu võivad õpilased tunda, et neist ei hoolita. Kuna õpetajate puudus on suur, siis probleem on veelgi süvenemas. Samuti toodi välja, et õpilasesindused ei täida oma eesmärki, vaid alluvad kooli huvijuhile. Õpilasesindused peaksid olema aga sõltumatud koolist ja huvijuhist ning seisma õpilaste huvide esindamise eest.
Probleemi lahendamiseks pakuti välja järgmised tegevused:
Soovitused generatsioonidevahelise dialoogi korraldajatele
Generatsioonidevahelise dialoogi sündmuse korraldajateks olid Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) ja Tallinna linna noortevolikogu. Sündmus toimus projekti “Euroopa Noortedialoog 2022-2024” raames, mida viib ellu ENL ning mida rahastavad Euroopa Liit ning Haridus- ja Teadusministeerium.
Kui soovid ka ise generatsioonidevahelise dialoogi sündmust korraldada, siis võta ühendust Eesti Noorteühenduste Liidu juhi Triin Roosiga (triin@enl.ee). ENL saab aidata sündmuse sisu planeerida ning võimalusel selle korraldamist ka rahaliselt toetada.
/ Autor
/ Loe ka