fbpx

/ Infonurk / Huvikaitse / Huvikaitse, edukogemused ja inspireerivad esinejad – Osalusakadeemia 2024

22.23. augustil toimus Sauga Avatud Noortekeskuses kahepäevane Osalusakadeemia, mis oli täis inspiratsiooni, teadmisi ja uusi tutvusi. Kahe intensiivse kuid siiski põnevust ja positiivseid emotsioone täis koolituspäeva jooksul õppisime nii ENL-i meeskonnaliikmetelt kui ka ägedatelt kohalikelt ekspertidelt. Arutasime ja jagasime teadmisi, mis just osaluskogulastele kõige vajalikumad ja kasulikumad võiksid olla. Seega kui Sinul selleaastases Osalusakadeemias osaleda ei õnnestunud, siis loodetavasti leiad siit kokkuvõttest mõne tarkusetera, mida endaga kaasa võtta!

Huvikaitse – mis see on? Mis see ei ole? Kuidas seda teha?

Just nendele küsimustele andis oma koolitusplokis vastuseid peale väikest meeskonna jääsulatamist ENL-i esimees Kaarel Taimla. Koos noorte osaluse spetsialisti Rudolf Kasper Naruskiga korraldati praktiline simulatsioon, et õpitud teadmisi praktikas rakendada. Noored said võimaluse simuleerida nelja erinevat kohaliku tasandi murekohta ning jõuda läbi erinevate etappide võimalike lahendusteni. 

  • Huvikaitse on kellegi teise huvide kaitseks seismine. Huvikaitse aga ei ole see, kui võitled ainult ennast mõjutavate probleemide lahendamise eest. 
  • Huvikaitseprotsess on tihti pikk ning lahenduseni ei pruugi jõuda alati esimese katsega – muutuse loomiseks vajalikud protsessid võivad võtta tihti mitmeid kuid, isegi aastaid. Seega on oluline roll ka osaluskogude ja nende erinevate koosseisude vahel info jagamisel, et oleks tagatud kohalike noorte jaoks oluliste valdkondade eest seismise jätkusuutlikkus.
  • Probleemidel on üldiselt mitu lahendust – nii on ka huvikaitse teostamiseks mitmeid erinevaid võimalusi – kui üks meetod ei toimi, proovi alternatiivset lahendust.

Jagatud kogemus on sisukam kogemus

Öeldakse, et kõige targemad inimesed õpivad teiste kogemustest. Miks proovida kõik vead ise läbi teha, kui saab kuulata kellegi edulugusid, küsida täpsustavaid küsimusi ja siis nende vigu vältides kiiremini tulemusi saavutada? Just seepärast olime palunud meie Osalusakadeemia võõrustajatel, Tori noortevolikogul jagada oma kogemusi, kuidas nad on oma organisatsiooni efektiivselt tööle saanud ning mida oma tegutsemisaastate jooksul jõudnud korda saata. Küsimuste-vastuste voorus tõstatati mitmeid erinevaid põnevaid teemasid.

Kõlama jäid kolm mõtet:

  • Oluline on koostöö kohaliku omavalitsusega – hoida kontakti, osaleda aktiivselt näiteks ka komisjonide töös, et oma arvamust ja seisukohta järjepidevalt esindada.
  • Ei tasu rõhku panna tühistele aruteludele ja vaidlustele, vaid pigem koostada konkreetne plaan ja ajakava, kuidas asju ellu viia.
  • On hea luua rutiin ehk leppida kokku kindel ajavahemik/graafik, millal kohtumised toimuvad. Vastasel juhul alguses tekkinud motivatsioon ja inspiratsioon kaovad ning siis on juba raske meeskonda tagasi kokku tuua. Seega kui oled meie kokkuvõtte kenasti läbi lugenud, siis proovi oma noortevolikoguga kokku leppida mingi kohtumisgraafik, eks?

Aktiivset liikumist täis pauside saatel jõudsime pärastlõunaks häkatonini. Aga mis häkaton on? 

Häkatoni abil kogus ENL sisendit projekti jaoks, mida soovitakse seoses kohaliku omavalitsuse valimistega ellu viia. Ehkki esimene pikk koolituspäev oli jäämas juba seljataha, oli arutelu niivõrd sisukas, et seda jätkus ka järgmisesse päeva. Osalejad olid väga aktiivsed ja tõid välja murekohti ning ideid ja lahendusi, millele projekti kaudu lahendusi võiks leida. Eesmärk on koostöös noortevolikogudega aidata noori rohkem kurssi viia kohalike valimistega ja selle abil tõsta valimisaktiivsust. Käisid läbi ka filosoofilisemad arutelud selle üle, kumb on tähtsam: kas suurem noorte valimisaktiivsus või laiem teadlikkus selle kohta, kelle poolt ja miks hääletada ning kumba numbrit peaks see projekt aitama suurendada.

Kuigi õhtu, kämpingud ja meeskonnamäng, milles elasime üle tulnukate invasiooni, olid kõik toredad ja põnevad, siis kõige mälestusväärsemad on kindlasti need vestlused ja arutelud, mis terve õhtu vältel väikestes gruppides toimusid. 

Teine koolituspäev oli täis inspiratsiooni ja tulevikku vaatamist

Osalusakadeemia teine koolituspäev algas väga kaasahaaravalt, sest meiega oli ühinenud Anu-Cristine Tokko Haridus- ja Teadusministeeriumist. Selleks, et noori ja noorte osalust veelgi efektiivsemalt toetada, koguti erinevate interaktiivsete ja aktiivsete meetodite abil kokku noorte arvamused erinevatest teemadest:

  • Millise kolme sõnaga iseloomustaksid praegust osalusmaastikku?
  • Milline on noorte osalus Eestis sinu unistuses?
  • Kas sinu arvates on sotsiaalmeedias ühiskondliku sisuga üleskutse jagamine või tänavakunst osalus? 

Täname Anu-Cristine Tokkot noorte arvamust kogumast ja noori kaasamast!

Ennelõuna möödus arengut ja protsesse planeerides

Teise päeva ennelõunaks oli meiega ühinenud ENLi nõukogu esimees Karl-Sten Kõrgmaa ja ENLi nõukogu liige Karmen Pikkmets, kelle eestvedamisel said osaluskogulased teha veel täiendavaid ettepanekuid ENL-i arengukavasse. Üheskoos käsitleti noorte osaluse arendamist puudutavaid arengusihte  ja ühes võime kindlad olla: ENLi arengukavas on ja jääb tähtsale kohale osaluskogude toetamine ja arendamine. Loomulikult toetab seda igapäevaselt ka ENL-i osalusprogrammi meeskond nii erinevate tööriistade, noortevolikogu kvaliteedikriteeriumite arendamise kui ka personaalse toetuse kaudu. 

Samal ajal oli teisel grupil koolitaja Karoliine Ausi eestvedamisel võimalik mõtestada enda jaoks läbi, miks, kuidas ja kellele tahame sündmusi korraldada? Karoliine aitas meie osalejatel kaardistada ja luua teekaarti eduka sündmuse korraldamiseks:

  • Kõik vahvad asjad on kordades paremad, kui neid jagada. Kes on sinu meeskond? Ära unusta kaasata, motiveerida, tunnustada!
  • Kellele soovid sündmust teha? Kaardista sündmusega seotud huvigrupid ning sihtrühm ning millised on nende soovid ja vajadused, kasuta näiteks persoona loomise tehnikat.
  • Mida ja kuidas tahame saavutada – mõtesta soovitud tulemus läbi GROW ja sõnasta eesmärk SMART mudelist lähtuvalt. 
  • Analüüsi oma võimekus ja võimalused läbi – näiteks SWOT analüüsi tehes.
  • Loo konkreetne ja saavutatav tegevuskava – üks samm korraga.
  • Jaga oma lugu ja teekonda ka teistega ning inspireeri ka teisi!

Kõik osalejad said kindlasti palju inspiratsiooni ja teadmisi seega jääme ootama osaluskogude eestvedamisel sündivaid uusi ja ägedaid ettevõtmisi!

Julge pealehakkamine on pool võitu

Enne viimast põnevat koolitust jõudsime veel pisut jätkata eelmisel õhtul väga sisukate aruteludega lõppenud noorte osaluse arendusvõimalusi, kui oli aeg seekordne Osalusakadeemia eriti inspireerivalt kokku võtta. Kirsiks 2024. aasta Osalusakadeemia tordil oli avaliku esinemise koolitus, mida tuli läbi viima Errit Kuldkepp. Errit rääkis väga avatult ja kaasahaaravalt oma hirmude ületamisest, autentsusest ja julgusest pürgida selle poole, mida sa südames päriselt soovid. 

“Ära karda teha vigu ja ära lase ühelgi veal raisku minna – õpi oma vigadest.” 

Erriti energia ja positiivsus tõmbasid kahele imelisele päevale joone alla. Olime kõik täis energiat ja sära. Lehvitasime veel uute taaskohtumisteni, võtsime kaasa oma suhkrutüki ümbrikud, mis olid täis toredaid mõtteid kaasosalejatelt ning seadsime bussininad taas Tallinna ja Tartu poole. Ikka selleks, et tagasi kodus veel ägedamalt ja nutikamalt oma osaluskogudes toimetada. Suur-suur aitäh ka Sauga Avatud Noortekeskusele väga sooja ja mõnusa vastuvõtu eest!

Ärgem unustagem neid häid mõtteid, uusi vahvaid sõpru ja emotsioone ning kohtumiseni juba varsti – 12. oktoobril Tartus Hooajakoolis! 

/ Loe ka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilities. We are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status