/ Infonurk / Muu / Noorte hääl Läänemere piirkonna tulevikus: ülevaade CBSS noorte kohtumisest Tallinnas
20. mai 2025
4.–7. mail toimus Tallinnas Läänemere riikide nõukogu (CBSS) noorte kohtumine, mille eesmärk oli tuua noorte hääl lähemale piirkondlikule poliitika kujundamisele.
Esmakordselt oli meil au korraldada niivõrd suurejoonelist sündmust, koostöös Eesti Välisministeeriumi ja Läänemeremaade Nõukoguga. Sündmus oli suurepärane platvorm noortele liidritele tulla kokku üle Läänemere piirkonna, et arutada demokraatia ees seisvaid väljakutseid ja noorte rolli nende lahendamisel.
CBSS ja noorte kaasamine
CBSS on 1992. aastal loodud valitsustevaheline organisatsioon, mis hõlmab 10 liikmesriiki ja Euroopa Liitu. Organisatsiooni eesmärk on edendada koostööd kolmes põhivaldkonnas: regionaalne identiteet, ohutu ja turvaline piirkond ning jätkusuutlik ja jõukas piirkond. Noorte kaasamine on CBSS-i prioriteet, eriti Eesti eesistumise ajal, mille fookuses on noorte aktiivne osalus piirkondlikus otsustusprotsessis.
Noored said nelja päeva vältel osa mitmetest kohtumistest, paneelidest ja töötubadest ning tutvusid ka Eesti ajaloo ja kultuuriga erinevatel muuseumikülastustel. Kohtumise avapäeval, 4. mail, toimus arutelu noorte osaluse üle kodanikujulgeolekus ja valimistel. Paneeldiskussioonis osalesid Katariina Järve (Eesti Üliõpilaskondade Liit), Ats Mattias Tamm (Eesti Õpilasesinduste Liit) ja Kaarel Taimla (Eesti Noorteühenduste Liit), kes rõhutasid noorte kaasamise olulisust otsustusprotsessidesse. Diskussiooni läbiviijaks oli ÜRO noordelegaat Evaliis Läll.
Töötoad ja ettepanekud
Intensiivsete päevade keskmeks olid töötad, kus arutleti teemade üle nagu digitaalne osalus valimistel – kuidas suurendada noorte osalust valimisprotsessides läbi digiplatvormide. Veel arutleti kodanikujulgeoleku üle ehk missugune on noorte roll sisejulgeolekus ning kui tähtis on kodanikuharidus.
Kolmas töötuba keskendus demokraatia ohtudele, täpsemalt noorte digitaliseerimise ja radikaliseerumisega. Töötoas tõid noored esile vajadust meediakirjaoskuse suuremaks integreerimiseks kooli õppekavadesse. Arutleti ka mõjuisikute rolli üle noorte elus ning rõhutati koostöö tähtsust õpetajate, noorsootöötajate ja lapsevanemate vahel, et toetada noori. Töötoa käigus rõhutati, et tegemist on rahvusvaheliste väljakutsetega, mis nõuavad ühiselt koordineeritud lahendusi.
Iga töötoa tulemusena koostati ettepanekud, mis koondatakse lõppdokumenti. See dokument esitatakse CBSS-i välisministrite kohtumisel, tagades, et noorte ideed jõuavad otsustajateni.
Arutelud vanemametnike ning haridus- ja teadusministriga
Kohtumise teisel päeval toimus arutelu CBSS-i vanemametnike komiteega, kus noored said otse suhelda kõrgetasemeliste välisministeeriumide esindajatega. Aruteludes keskenduti sellele, kuidas tuua poliitikakujundamine noortele lähemale ja kuidas noored saavad aktiivselt osaleda keskkonna- ja demokraatiateemade käsitlemisel. Noored rõhutasid vajadust läbipaistvuse ja kaasamise järele, et tagada nende häälte kuulmine piirkondlikul tasandil.
Viimasel päeval toimus lõpliku ringi arutelu, kus kõik grupid esitlesid oma töötoas kokkupandud ettepanekuid, millele eksperdid ning teised osalejad andsid tagasisidet, pakkudes väärtuslikku vaadet ja kogemust. Noortel oli esmakordse võimalus kohtuda Eesti haridus- teadusminister Kristina Kallasega, kellele esitati samuti oma ettepanekud. Soovitused hõlmasid meediakirjaoskuse tugevdamist haridussüsteemis, digitaalse osaluse platvormide arendamist ning noorte kaasamist kodanikujulgeoleku algatustesse.
CBSS noorte kohtumine kui oluline samm Läänemere maade arengus
CBSS-i noorte kohtumine Tallinnas oli oluline samm noorte kaasamisel Läänemere piirkonna poliitikakujundamisse. Kohtumine tõi esile noorte soovi olla aktiivsed osalejad demokraatia ja keskkonna teemade käsitlemisel, ning oli oluline samm noorte kaasamisel regionaalsesse poliitikakujundamisse, pakkudes noortele võimaluse osaleda otsustusprotsessides, arendada oma teadmisi ja oskusi ning luua kontakte teiste Läänemere piirkonna noorte ja otsustajatega. Kohtumise tulemused näitavad, et noored on valmis võtma vastutust ja panustama demokraatia tugevdamisse ning regionaalse koostöö edendamisse.
Artikli autorid: Angela Tikoft ja Kristi Viita, Eesti Noorteühenduste Liidu praktikandid

/ Loe ka