/ ENLi Teated 241

13. aprill 2010
ENLi Teated nr 241

UUDISED

# “24h noortega” toob atraktiivsel moel kokku noored ja otsustajad

Reedest laupäevani antakse avalöök Viljandi maavalitsuse ja Viljandimaa noortekogu poolt läbi viidavale pikaajalisele rahvusvahelisele noorte osaluse projektile, kui Raudna põhikooli uues spordihoones leiab aset üritus “24h noortega”. Projekti avaürituse eesmärk on tuua atraktiivsel moel kokku Viljandimaa valdade ja linnad noored, otsustajad ja noortega töötavad spetsialistid ning luua sobiv keskkond noorte kaasamisvõimaluste üle arutlemiseks. Loe lisa!


# ENL valib kevadisel üldkoosolekul uusi juhatuse liikmeid

Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) valib 29. mail toimuval üldkoosolekul taas liikmeid liidu juhatusse. Vabanevad avalike suhete juhi, noortepoliitika juhi, finantsjuhi ja erandkorras ka liikmevaldkonna juhi kohad. ENLi juhatusse saavad kandideerida ENLi liikmesorganisatsioonide esindajad. Töö ENLi juhatuses annab asendamatu võimaluse mõjutada ja suunata noortevaldkonda laiemalt nii Eesti kui ka rahvusvahelisel tasandil. ENLi juhatuse liikmeks sobivad kohusetundlikud ja aktiivsed inimesed, kellel on julgust unistada ning oskust tegutseda! Loe lisa!

# Värske ajalehe Aken aprilli number üllatab uute rubriikidega

Ilmunud on värske aprilli kuu Aken, mis vaatleb lähemalt noorsootöö seaduse arengut ja e-noorsootööd, aga üllatab ka värskete rubriikidega. Näiteks on välisuudised kokku võetud rubriiki “Välisaken”, lisatud kasulik rubriik “Nipinurk”, kus seekord on fookuses aja- ja projektijuhtimise ning e-noorsootöö nipid, arvamusrubriigis on aga juttu erinoorsootööst. Lisaks leiab Aknast värskeid uudiseid Euroopa Noortelt, kodanikuharidusest, noorte osalusest jne. Akna aprilli kuu persoon on Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse juhatuse liige Indrek Palu, kelle kohta Karksi-Nuia noored on öelnud, et enne Indrekut ei toimunud Karksi-Nuias mitte midagi. Akent saab lugeda ka veebist: http://aken.enl.ee!

Kellel soov Aken kontorisse/koju/kooli/noortekeskusesse tellida, andku sellest märku Akna peatoimetajale Siiri Liivale (siiri@enl.ee).

# Gaidid üle maailma tähistasid nädalavahetusel 100. sünnipäeva

10. aprillil tähistasid gaidid üle maailma gaidluse 100. sünnipäevaüritustega eri paigus. Eestis tähistati sündmust suuremates linnades perepäevaga. Kokkuleppeliselt peetakse “Gaidlus 100” üritust kolmel järjestikusel aastal 10. aprillil. Kui 2010 on teemaks “Külva!”, siis järgmisel aastal kannab üritus alapealkirja “Kasvata!” ning 2012 “Jaga!”. Tähtpäeva raames toimusid teemakohased üritused üle kogu maailma, alustades puude istutamisega Madagaskaril lõpetades vanapaberist lillede kinkimisega avaliku elu tegelastele Peruus. Palju õnne Eesti Gaidide Liidule ka Eesti Noorteühenduste Liidu suure pere poolt!

 

HUVITAVAT

# OSALE: KIIRE! Soodne fototeemaline noortevahetus “Capture the Culture” Ida-Türgis 19.-26. aprillil (Mus’is). Projekti üldteema on fotograafia ning teiste kultuuride tundmaõppimine läbi selle temaatika. Projekti jooksul tehakse erinevate fotokaameratega (digitaalne, analoog, amatööri või profi) konkreetsetel teemadel fotosid, misjärel arutletakse jäädvustatud piltmaterjali erinevuste üle erinevaid kultuuriruume arvesse võttes. Projekti jooksul pead reisikuludest tagasi maksma 30%, ülejäänu eest kannab hoolt korraldaja, kes ostab ka lennupiletid. Lisaks tuleb maksta osalustasu 1500 eek, mis sisaldab igakülgset, jooksvat ning professionaalset ettevalmistust enne välismaale sõitu (sh kultuuriline ettevalmistus), tervise/meditsiinikindlustust ning lõppanalüüsi. Kohapealse majutuse, toitlustuse (kolm korda päevas) ja programmiliste tegevuste eest ei pea täiendavalt maksma.Loe lisa!

# OSALE: Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, InterAct Projektid & Koolitus OÜ ja Clarus MTÜ korraldavad koostöös Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusega Tallinna ja Harjumaamittetulundusühenduste juhtidele tasuta arenguprogrammi. Arenguprogramm on praktilise iseloomuga ning keskendub aktuaalsetele küsimustele mittetulundusühenduse juhtimises, toetades juhti jätkusuutliku ja eesmärgipärase ühenduse arendamisel. Arenguprogrammi läbinu omandab süvendatud teadmised mittetulundusühenduse juhtimisest, projektijuhtimisest ja finantsjuhtimisest. Rohkem infot Harju Ettevõtlus-ja Arenduskeskuse kodulehet!

# OSALE: Rapla Kunstiselts korraldab kahepäevase kursuse “Kuidas koostada edukat projekti” Tallinna Puuetega Inimeste Kojas (Endla 59)? 23. aprillil kell 10:30- 17:30 ja 24. aprillil kell 10:00-16:30. Kursusel saadakse teadmisi ja oskusi projektide kirjutamisest ning juhtimisest, tutvustatakse efektiivsemaid viise partnerite ja rahastajate leidmiseks; antakse praktilist õpetust, kuidas projekte koostada ja vormistada, kuidas planeerida eelarvet ja suhelda fondide ning sponsoritega. Kursus on tasuta ja eeldab osalemist mõlemal päeval. Toitlustamine (kohvipausid ja eined) oma raha eest. Kursusel osalemiseks soovist palutakse teada anda e-posti aadressile krista@raplakunstiselts.ee, seejärel saadetakse teile täitmiseks avaldus, mida teil täita palutakse. Registreerimistähtaeg on 19. aprill! 

# OSALE: Programmi Euroopa Noored pädevuskoolitus “Õpime õppima!” toimub 24.-25. aprillil ja 20. mail Tallinnas. Koolitusele oodatakse noortejuhte ja programmi Euroopa Noored projektijuhte, kes saavad teada oma vajadused õppijana ning õpivad programmi Euroopa Noored raames toimuvat õppimist paremini planeerima ja toetama. Kandideerimise tähtaeg 17. aprill. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3096

# OSALE: Konkurss: Tee ise ristsõna! Konkursil osalemine on lihtne – koosta haridusliku ja/või tööalase sisuga ristsõna (vormi võid ise valida) ning saada see Rajaleidjale! Ristsõnade küsimuste ja vastuste ideede saamiseks külasta Rajaleidja portaali. Koostatavad ristsõna küsimused, vastused ning tulemused peavad olema hariduslikke ja/või tööalase sisuga. Ristsõna vormi võid ise otsustada ning oma töö võid vormistada nii käsitsi kui ka arvutis. Parimad ristsõnade koostajad saavad ka autasustatud! Auhinnaks on Rajaleidja 2GB mälupulk-käepael, ristsõnade koostamise koolitus Ristikult, ajakirjade Ripsik ja Ristik poolaasta tellimus ning parimate tööde avaldamine eelpool mainitud ajakirjades. Eriauhinna paneb välja SA Innove. Konkurss kestab 2. maini 2010. Võitjad avalikustatakse 11. mail 2010. Täpsemad konkursi tingimused ning võistlustööde üleslaadimise võimaluse leiad aadressilt www.rajaleidja.ee/ristsona.

# OSALE: Koolitus “Aktiivõppe meetodid noorsootöös: Õppimine ei saa olla igav!” toimub 29. aprill-1. mai Viljandimaal. Noorsootöötajatele suunatud koolitusel arutatakse, millised on aktiivõppe põhilised elemendid, miks õppija aktiivsus teeb õppimise efektiivseks, mänguliseks ja atraktiivseks ning kuidas aktiivõppe meetodeid kasutada. Kandideerimise tähtaeg 15. aprill. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3084

# JÄLGI MÄNGU: Kodanikuühiskonna arengu arutelu Riigikogus juba tuleval neljapäeval (15. aprillil) saab jälgida aadressil www.riigikogu.eeNoorteorganisatsioonidel on kodanikuühiskonna arengus väga tähtis roll, seega võiks teema käsitlust kindlasti jälgida – nii et silmad-kõrvad lahti!

# OSALE: Koolitus “Karjäärinõustamine noorsootöös” toimub 19.-21. mail Pärnus. Noorsootöötajatele suunatud koolitusel otsitakse vastuseid küsimustele kuidas aidata noorel inimesel õppida tundma oma väärtusi ja võimalusi, toetada teda otsuste tegemisel ning püüdlemisel eesmärgi realiseerimise poole. Kandideerimise tähtaeg 29. aprill. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3085

#OSALE: Programmi Euroopa Noored projektikliinik 27. aprillil. Programmidoktorid Daniel Soomer, Nele Mets, Marit kannelmäe-Geerts ja Anna Kuzina ootavad vastuvõtule kõiki neid, kes soovivad nõustamist oma projektiideele. Lisaks toimub infoseminar noortealgatustest huvitatutele.Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/2987

# OSALE: Rahvajalgpall kutsub: pane kokku oma jalkavõistkond! Alanud on registreerimine uude Rahvajalgpalli liigasse, kuhu oodatakse osalema kõiki spordihuvilisi inimesi – jalgpallioskusest tähtsam on soov sporti teha ja end sõprade-tuttavate keskel hästi tunda. Rahvajalgpalli liigasse on oodatud mängima kõik – mehed ja naised, noored ja vanad, organisatsioonide võistkonnad, fännid, teiste spordialade harrastajad ehk teisisõnu kõik, kes end värskes õhus ja pingevabas õhkkonnas liigutada soovivad. Registreeruda saab kuni 25. aprillini! Loe lisa!

# OSALE: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond kuulutas välja video- ja multifilmikonkursi põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele! Konkursile oodatakse õpilaste omatehtud videoklippe või multikaid teemal “Heategu”. kutsub: pane kokku oma jalkavõistkond! Kuidas teha head? Mis on Sinu arvates heategu? Millega see Sinule seostub? Kas selleks on näiteks puudega kaaslase aitamine, vabatahtliku töö tegemine oma kodukoha või abivajajate heaks, hädasoleva sõbra aitamine või hoopis midagi muud? Mida arvad Sina? ?Meist igaühel on hea süda ja palju häid ideid – Sinu kaaslastel ja kõigil teistel huvilistel on kindlasti tore näha, kui vahvaid ja tänuväärseid asju võib heateo korras ette võtta. Auhindadega toetavad AS Fotoluks ja AS Tallink Grupp Konkursile oodatakse töid kuni 19. aprillini. Loe lisa!

# RAHASTAMINE: Swedbanki annetuskeskkonda kandideerimise viimane päev on 15. aprill! Swedbank ootab kuni 15. aprillini uusi organisatsioone kandideerima annetuskeskkonda, mille vahendusel saavad mittetulundusorganisatsioonid oma projekte avalikkusele tutvustada ja eraisikud neile heategevuseks annetusi teha. Kandideerida saavad kõik tugevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille tegevuse eesmärgiks on luua muutusi ühiskonnas laiemalt. Kogu kandideerimiseks vajalik informatsioon on üleval annetuskeskkonna lehel www.swedbank.ee/tuletoeta. Sealt leiab ka testi, mis annab esmase tagasiside organisatsiooni sobivuse kohta annetuskeskkonna tingimustele.

# RAHASTAMINE: Euroopa Komisjoni konkursikutse: Koostöö teiste maailma riikidega. Programmi Euroopa Noored raames välja kuulutatud konkursiga toetatakse projekte, millega edendatakse noortevaldkonna koostööd Euroopa Liidu liikmes- ja kandidaatriikide ning teiste maailma riikide vahel. Taotluste esitamise tähtaeg 17. mai. Lisainfo: http://euroopa.noored.ee/node/3063

# RAHASTAMINE: Avatud Eesti Fondi Noortefond ootab projektiideid 15-29aastastelt ja pakub parimatele toetust. Taotlemiseks ei pea olema ühegi organisatsiooni liige, projekte saab esitada üksikisikuna või vaba sõpruskonnana. Noortefondi eesmärk on toetada julgeid ja omanäolisi algatusi, mis julgustavad noori jaasa rääkima nende jaoks olulistel teemadel. Oodatakse projekte, mis toetavad avatud ühiskonda, väärtustavad kodanikuaktiivsust ja sallivust ning on sisult ja vormilt uuenduslikud. Toetussummad peaksid üldjuhul jääma vahemikku 2000 kuni 20 000 krooni. Avatud Eesti Fond tegi nüüdsest ka taotlejate elu mugavamaks! Noortefondile saab nüüd taotlusi esitada eesti keeles ning otsuseid teeb rahvusvahelise komisjoni asemel Eesti ekspertkogu. See tähendab, et vastused saabuvad juba kuu-pooleteise jooksul. Kogu info taotlusvõimaluste kohta leiab Noortefondi kodulehelt: http://www.oef.org.ee/noortefond

ENLi ETTEVÕTMISED

Käesoleval nädalal:

13.-16. aprill – Euroopa Liidu eesistujamaa Hispaania noorteüritusel viibivad ENLi juhatuse esimees Ott Heidmets, tegevjuht Anni Kuller ning noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.

Eelmisel nädalal:

5. aprill – Praxise ja ENLi projekti “Noored dialoogis poliitikutega” avaseminaril Tallinnas osalesid ENLi avalike suhete spetsialist Meelika Jürisaar ja noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.
5. aprill – ENLi kontoris toimus noortepoliitika ja välissuhete juhtgrupi koosolek.
6. aprill – ENLi kontoris toimus ENLi uute juhatuse kandidaatide infopäev.
7. aprill – ENLi kontoris toimus ENLi juhatuse koosolek.
8. aprill – Karjääriteenuste koostöökogu koosolekul Elukestva Õppe Sihtasutuses INNOVE osales ENLi noortepoliitika spetsialist Martti Martinson.
8. aprill – Poliitiliste noorteühenduste koja koosolek Tallinnas Toom-Kooli 10 algusega kell 18:00.
8.-9. aprill – Tallinnas toimus Balti- ja Põhjamaade koostöövõrgustiku kohtumine Nordic-Baltic Contact Meeting.

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilities. We are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status